Nie stresuj się, gdy dasz plamę! [czyszczenie tapicerki]

Wielu kierowców trzyma się bardzo restrykcyjnych zasad, jeżeli chodzi o utrzymywanie czystości w samochodzie. Na pewno znamy kogoś, kto zakazuje pasażerom jedzenia czy picia podczas jazdy. Jednak żyjemy coraz szybciej i coraz więcej czasu spędzamy we wnętrzu auta. W ciągłym pośpiechu wiele osób pije podczas jazdy. Również sporo kierowców spożywa posiłki siedząc za kierownicą. Zachęcają do tego fast-foody serwowane na stacjach i burgery kupowane w drive-thru. Podczas takiej pełnej sosów przekąski,  najłatwiej o zaplamienie siedzeń, boczków, czy podłokietnika. Nie zawsze możemy też szybko zareagować, nie zawsze od razu zauważymy plamę. Efekt jest taki, że po jakimś czasie tapicerka robi się niechlujna.

Podobna sytuacja ma się z zakupami. Wystarczy jedno zbyt mocne hamowanie lub za ostre wejście w zakręt, by jogurty czy soki wiezione ze sklepu popękały i rozlały się po całym kufrze. A może niektórzy z Was, nie domknęli kiedyś okien w aucie, przez co do środka napadał deszcz tworząc paskudne zacieki? Sytuacji, w których tapicerka samochodu wystawiana jest na ciężkie próby można wyliczyć o wiele więcej.

Najważniejsze pytanie brzmi: Co możemy zrobić, gdy dojdzie do tego rodzaju wypadków? Oczywiście najdroższe, ale i najmniej zajmujące nas wyjście, to oddanie auta do zakładu piorącego tapicerkę. Jeżeli jednak mamy jedną, czy dwie plamy, lub po prostu nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalne czyszczenie, możemy zrobić to własnoręcznie.

Podczas wyboru środka do czyszczenia musimy również pamiętać o tym, że preparaty dzielą się przeważnie na te, które służą do prania czy odświeżania, oraz odplamiacze. Rolą tych drugich jest bezpośrednie zlikwidowanie plamy i nie powinno się używać ich do  prania całej tapicerki!

Zapraszamy również do artykułu na temat środków do czyszczenia kokpitu, który znajdziecie tutaj.

 

  • Przy wyborze środka do czyszczenia tapicerki ogranicza nas w zasadzie tylko budżet. Jednak najdroższe środki to z reguły wydatek nie przekraczający kilkudziesięciu złotych. Na zdjęciu produkty ATAS i Plak
    1/12
  • Każda z wiodących marek ma rozbudowaną linię specyfików.
    2/12
  • Spośród wielu środków do czyszczenia, naszą uwagę przykuły niedawno dwie puszki pianki PRESTONE.
    3/12
  • Dwa preparaty zainteresowały nas z powodu osobliwego wyglądu opakowania. Po prostu wyglądają, jakby ostrzygły się na "jeżyka". Jedna z nich zawiera środek do prania, druga odplamiacz. Zabawne "jeżyki" wieńczące puszki nie są bynajmniej ozdobą, czy chwytem reklamowym - to bardzo praktyczne szczoteczki, którymi można wetrzeć piankę w tapicerkę!
    4/12
  • Zlokalizowaliśmy odbarwienie na fotelu pasażera, oraz plamę po owadzie na podsufitce. Obydwa materiały różnią się zarówno strukturą, jak i kolorem. Dzięki temu z łatwością sprawdzimy, czy pianka będzie miała z którymś z nich jakikolwiek problem. Pracę zaczynamy od zlokalizowania najmniej widocznego miejsca tapicerki i przetestowania produktu w celu sprawdzenia, czy nasza tapicerka nie odbarwia się lub czy nie zostają ślady.
    5/12
  • Mamy szansę sprawdzić, czy paskudny ślad po owadzie zniknie na zawsze z jasnej podsufitki. Mamy nadzieję, że tak!
    6/12
  • Pracę zaczynamy od wstrząśnięcia puszką, by wymieszać płyn w jej wnętrzu. Następnym punktem jest bezpośrednie spryskanie pianą plamy.
    7/12
  • W zależności od tego, czy plama jest świeża, bardzo uporczywa itp. należy odczekać od 15 do 60 sekund, by detergent zawarty w piance wniknął we włókna materiału i połączył się z drobinami brudu.
    8/12
  •  My czekaliśmy minutę, ponieważ zarówno zaciek, jak i plama na podsufitce to zabrudzenia sprzed kilku miesięcy. Plusem pianki jest to, że z łątwością utrzymuje się bez skapywania "do góry nogami".
    9/12
  • Jeżeli dojdziemy do wniosku, że plama nie podda się tak łatwo, możemy wetrzeć piankę w tapicerkę za pomocą wilgotnej gąbki lub wspomnianej wcześniej szczoteczki. W przypadku mocnych zabrudzeń czynności należy powtórzyć! Szczoteczka z zestawu jest bardzo sztywna oraz twarda - nie należy jej dzięki temu bardzo mocno przyciskać.
    10/12
  • Udało nam się usunąć brzydki zaciek na siedzeniu. Jednak ostatnim etapem podczas odplamiania jest odkurzanie. W przypadku większości środków, w tym testowanych PRESTONE, nie musimy mieć do dyspozycji specjalnego odkurzacza piorącego.
    11/12
  • Ślad po owadzie również doszedł w niepamięć. Gdy usuniemy plamy i odkurzymy wnętrze, możemy powtórzyć wszystkie czynności drugim produktem PRESTONE -  Pianką do tapicerki i dywanów z neutralizatorem zapachów. To produkt, który przeznaczony jest do czyszczenia większych powierzchni, który poprawi wygląd i zapach tapicerki we wnętrzu.
    12/12